• alp-elektrik-logo
  • alp-elektrik-logo

1 Milyon Tonluk Rezerv Bulundu

Yozgat’ın Sorgun ilçesine bağlı Aşağı Cumafakılı Köyü’nde bulunan Manganez madeninin çıkarılmaya başlanması köylülere iş imkanı sağladı.

Köye kurulması planlanan manganez zenginleştirme tesisinde 25-30 kişiye istihdam imkanı sağlanacağı belirtildi.

İlçeye Bağlı Cumafakılı Köyü’nde 1957 yıllarında işletilen ve yaşanan bir kaza sonucu iki kişinin hayatını kaybetmesiyle kapatılan manganez madeni, 55 yıl aradan sonra tekrar işletmeye açıldı. Yaklaşık bir milyon ton rezervin bulunduğu tahmin edilen manganez madeninin çelik imalatı, kozmetik, hayvan yemi, seralar gibi bir çok alanda kullanıldığı belirtiliyor.

Sorgun Büyük Eynelli Köyü Muhtarı Faik Daşkın, manganez madeninin işletmeye açıldığını ve iki aydır çalışmaların devam ettiğini söyledi. Bugüne kadar yaklaşık 500 ton manganez çıkartıldığını ifade eden Daşkın, “Yer altında yaklaşık olarak bir milyon ton manganez madeni olduğu tahmin ediliyor. Şu anda köyümüze manganez zenginleştirme tesisi kuruyoruz ve onu işletmeye çalışıyoruz. Köyümüzde 25-30 işçi çalışacak. Maden bizim için çok iyi oldu, köyümüzdeki insanlara iş verdik. Kamyonculara, kepçecilere Sorgun’daki esnaflara hepsine de iş sağladık, çok iyi katkısı oldu. İnşallah devam eder. Bizim köyümüzde de zenginleştirme tesisi kurduk, orda da işleyeceğiz inşallah, 24 saat vardiyalı işçi çalışacak, köyümüzden, çevremizden Sorgun’dan, hepsine faydası olacak.” dedi.

Madende hafriyat işi yapan Muhittin Altan, maden işletmesinin açılmasıyla kendilerine iş imkanı sağlandığını belirtti. Altan, şöyle dedi: “Hepimiz için iyi oldu, memleketimizde kepçeci çalışıyor, biz kamyoncular çalışıyoruz herkes faydalanıyor. Sorgun’da bayağı maden var. Buraların işletmeye açılması herkese fayda sağlıyor. Kendi memleketimizde çalışıyoruz, akşam evimize gidiyoruz.” diye konuştu.

Köylülerden Osman Atmaca ise madenin 50-55 senelik bir geçmişi bulunduğuna dikkat çekerek, “Önceden madeni kazma ve kürekle kazmışlar ve göçük oluşarak 2 kişi ölmüş, maden kapanmış. Şimdi tekrar işletmeye açıldı, orada köylülerimiz çalışıyor. Ben de çalışıyordum ama Ramazan dolayısıyla işi bıraktım maden köyümüz için çok iyi oldu.” şeklinde konuştu.